Mar 23, 2013

Kur mažieji ''voriukai'' gyvena

 

Viena iš mano mėgstamiausių vaiko auginimo „žinovių“ – Janet Lansbury – daug rašo apie kūdikio judesių nevaržymą ir savarankišką augimą. Nuo kūdikystės mes klaidingai naudojame įvairiausius „prietaisus“, kurie galbūt mums „laimi“ laisvo laiko, bet jau nuo kūdikystės mažina vaiko savarankiškumą. Šie  nereikalingi „įrankiai“ yra:
·      specialios kėdutės / gultukai;
·      supynės;
·      šokliukai;
·      pagalvės (kūdikiui paremti);
·      vaikštynės.
Šiais laikais vaikai daug laiko praleidžia automobilio kėdutėse, šokdynėse, maniežuose ir vaikštynėse. Tai galbūt patogu tėvams, bet tikrai nėra naudinga vaikams. Manoma, kad kūdikiai atskleidžia savo motorinius gebėjimus tada, kada būna tam pasiruošę, yra neverčiami ir nevaržomi. Tai reiškia, kad vaikai verčiasi, šliaužia, sėdi, stovi ir vaikšto tada, kai jo kūnas jau gali tai daryti, o ne tada, kai šalia yra pagalbinė priemonė – pagalvė, vaikštukas ar mamos ranka. Kūdikiai, kuriems nėra perdėtai padedama, auga drąsesni, savarankiškesni ir atkaklesni. Detaliau galite pasiskaityti:Nepadėk manir „Kūdikių motyvacija“.
Aš pati, žinoma, turėjau ir gultuką, ir pagalvėlę kartais pakišu, kad mažė nebumbsėtų galva į grindis, padedu kažką padaryti (atsisėsti,  paimti daiktą ir pan.), kai ji labai prašo, tačiau žinoti apie tai, kad per didelė pagalba mažyliui nėra gerai –  praverčia.
Bet parašyti norėjau ne apie perdėtą pagalbą mažyliui, o apie tai, kokia aplinka skatina kūdikėlį savarankiškai „augti“ ir vystytis per žaidimą ir laisvą judėjimą jau nuo mažų dienų. Kūdikis laisviausiai ir patogiausiai jaučiasi ant nugaros, ant kieto paviršiaus, apsuptas žaislų ir objektų, kurie skatina tyrinėti, suktis, verstis, siekti. Taigi šį kartą ne apie dizainerių puoštus kambarius, o apie patogią erdvę mažiems "voriukams" :)

Mano manymu, spalvotas kilimas ant žemės – ideali vieta ir, manau, kažką panašaus daugelis mamų yra sukūrę savo mažiukams.  Štai keletas dalykų, kurie yra reikalingi mažylio vystymuisi (http://childhood101.com/):
 

Gal ne taip spalvotai, bet jau  nuo mažens Noriukas gulinėdavo ir ropinėdavo ant žemės, šalia veidrodžio. 


Tem pat ir Adelė, tiesa vėliau perėjom i kambario vidurį..
 
-->
Štai ką apie svarankiško augimo erdvę kalba Janet:)Dar keletas patarimu iš Imagination Tree  

  • Kontrastinis stimuliavimas
  • Patogumas ir erdvė
  • Veidrodžiai ir atspindžiai
  • Garsai ir tekstūros 
  • Veidai ir šypsenos   

Ir pabaigai dar keletas "aikštukių", kurios man patiko:) 
 
 
 

No comments:

Post a Comment

Neuždaryk nepasisveikinęs - palik komentara:)